Grupe za potpore dojenju i Mala škola dojenja
Uspješno, isključivo i produženo dojenje donosi brojne dobrobiti po zdravlje djeteta, majke, obitelji i zajednice. Za postizanje što dužeg dojenja majkama je potrebna značajnija podrška i pomoć obitelji kao i prijateljski odnos prema dojenju čitavog društva i zdravstvenog sustava. Novija istraživanja pokazuju da majke koje posjećuju Grupe za potporu dojenju (GPD) duže doje. Rado pomažu i prenose svoja iskustva drugim manje iskusnim mamama u grupi, ali i u svojoj mreži prijatelja, znanaca i rodbine čime doprinose promicanju dojenja i kvaliteti zdravlja. Pokazalo se korisno u grupe uključiti i trudnice, stariju djecu, bake, te očeve ukoliko žele. Osim tematike dojenja, grupe raspravljaju o odgoju, njezi i prehrani, napredovanju, zdravstvenim pregledima (vježbanje, tehnike uspavljivanja, nošenja, prihvaćanju nadohrane, prvim zubićima, izlascima, povišenoj temperaturi, kolikama i drugo).
Grupe za potpore dojenju organiziraju se na više lokacija u Rijeci i okolici, a vode ih mame s iskustvom u dojenju uz pomoć patronažne sestre.
S druge strane, Mala škola dojenja namijenjena je trudnicama, dojiljama i članovima njihovih obitelji radi proširenja znanja te otklanjanja eventualnih poteškoća tijekom dojenja. Školi dojenja mogu pristupiti i roditelji koji žele obnoviti već stečena znanja i iskustva te svi ostali radi njegovanja podrške i kulture dojenja. U Maloj školi dojenja obrađuju se teme poput važnosti kožnog dodira, postupaka za uspješno dojenje, postupaka prevencije i otklanjanja mogućih poteškoća, ali i pomagala za dojenje. Mala škola dojenja organizira se na adresi Ive Marinkovića 11 (bivše riječko rodilište).
Molimo sve zainteresirane dojilje da se za više informacije obrate patronažnim sestrama Doma zdravlja PGŽ na iduće brojeve telefona i e-mail adrese: 099/251-8234, 099/251-8246, anica.stankovic@domzdravlja-pgz.hr; sanja.sabolic@domzdravlja-pgz.hr.