Demonstracije i edukacije u okviru projekta Cross Health na otoku Cresu

U ponedjeljak 20.05.2019. u prostorima Doma zdravlja PGŽ grada Cresa održane su 3 aktivnosti u sklopu projekta Cross Health. U 14:30 započelo se s demonstracijom telemedicine na način da je laik, uz stručno vodstvo doktorice Tanje Mikuličić, dr. med., spec. radiologije i slovenskih specijalista djelatnika SB Novo Mesto koji su cijeli događaj pratili putem video poziva, koristio prijenosni ultrazvučni aparat dok su liječnici snimku gledali na zaslonu svog ekrana i davali upute na koji način pomicati sondu. Cilj je bio utvrditi postoji li u području abdomena slobodne tekućine i tako utvrditi treba li se pacijent hitno prevesti u bolnicu. Demonstracija je prikazala mogućnost prekogranične suradnje u slučaju nedostupnosti liječnika na teže dostupnim mjestima. Osim navedenog provedena je i edukacija laika za korištenje prijenosnog ultrazvuka, te temeljni postupci oživljavanja uz korištenje AVD defibrilatora. Čitav događaj su podržali djelatnici Doma zdravlja PGŽ i ostali zdravstveni djelatnici koji rade na Cresu, djelatnici Grada Cresa, DVD grada Cresa, društvo CK PGŽ, Mali Lošinj i Cres, Nastavni zavod za javno zdravstvo ispostava Cres, te djelatnici Vodoopskrbe i odvodnje.