Povodom obilježavanja Tjedna borbe protiv tuberkuloze i Svjetskog dana srca, početak jeseni obilježile su brojne javnozdravstvene aktivnosti u Gorskom kotaru. Tijekom rujna, zainteresiranim građanima mjerio se tlak i razina šećera u krvi, razgovaralo o njihovom zdravlju, pravilnoj prehrani, upućivalo ih se da se brinu o svom srcu s ciljem da ozbiljno shvate važnosti kardiovaskularnog zdravlja. Također, upućivalo ih se i da brinu o svojim dišnim organima jer je tuberkuloza zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem kao prehlada, a dijelili su se i edukativni i promotivni materijali.

Unatoč kiši i lošem vremenu, građani su u svim mjestima podržali akciju u velikom broju. Iako si mnogi od njih kod kuće mjere i tlak i šećer, vole se dodatno kontrolirati na ovakvim akcijama te porazgovarati sa stručnjacima. Ne treba niti napominjati kako je medicinsko osoblje svakodnevno na raspolaganju građanima u mjesnim ordinacijama. U  9 održanih akcija odazvalo se 539 građana. Vidi se porast muške populacije, ali i građana u dobi od 30 do 50 godina bez obzira na spol. Ovakve akcije važne su za otkrivanje potencijalno novo oboljelih građana, ali i za građane koji samostalno bez konzultacije s liječnikom prestanu koristiti terapiju.

O važnosti očuvanja zdravlja znanja su stekli učenici i vrtićke skupine iz Fužina, Lokava i Brod Moravica. Djeca su slušala svoje srce, izmjeren im je tlak, a stekli su i znanja o medicinskoj opremi i postupku mjerenja šećera i tlaka. Dodatno ih se podsjetilo zbog čega često moraju redovito prati ruke te kako se ponašati kad su prehlađeni. Zanimljiva su bila pitanja djece na koja su im medicinske sestre odgovarale strpljivo i prilagođeno njihovoj dobi.

Bez uspješne suradnje Gradskog društva Crvenog križa Delnice s Domom zdravlja Primorsko – goranske županije i Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije ovakve se akcije ne bi mogle organizirati u Delnicama, Lokvama, Crnom Lugu, Brodu na Kupi, Fužinama, Mrkoplju, Ravnoj Gori, Brod Moravicama i Skradu.

Rezultati provedbe akcija:

–           05.09.2024. – 147 građana, Delnice

–           11.09.2024. – 70 građana Fužine

–           16.09.2024. – 48 građana, Skrad

–           17.09.2024. – 34 građana, Ravna Gora

–           18.09.2024.  – 53 građana, Brod Moravice

–           19.09.2024. – 24 građana, Brod na Kupi

–           24.09.2024. – 43 građana, Crni Lug

–           26.09.2024. – 60 građana, Mrkoplj

–           27.09..2024. – 60  građana, Lokve

Akcije su provele:

Dom zdravlja PGŽ- Ispostava Delnice:

• Vesna Stipeć, mag. med. techn.
  • Karlica Krulić, bacc. med. techn.
  • Jelena Kozelički, bacc. med. techn.
  • Andrea Župan Perše, mag. med. techn.
  • Tajana Jakovac, bacc. med. techn.

Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije – Delnice:

• Anita Mihelčić Vidmar, dr.med., spec.školske medicine
  • Snježana Starčević, bacc.med.techn
  • Marinka Kovačević, med. spec. epidemiologije
  • Maja Vunderlih, lab.teh.
  • Ivana Kučan Briški, zdrastveni tehničar
  • Zrinka Baričevac, bacc.med.lab.ing.

Volonteri i zaposlenici GDCK Delnice:

• Marina Raukar
  • Marina Starčević